Průvodce nepotřebuju. Nebo…?

Ať jdu, kam jdu, a nemusí to být jen příroda, s průvodcem to má své výhody. K těm největším patří:

Nemusím tolik plánovat: Průvodce připraví trasu a dá mi vědět, co budu potřebovat. Můžu se spolehnout, že nezabloudíme, ani se nechtěně neocitneme ve slepé uličce. Nebude nám chybět žádné potřebné vybavení. Neporuším nevědomě žádné zákonné omezení.

Najdu toho víc: To platí v první řadě o místech, která neznám. Ale i tam, kde to mám prochozené, se skrývá spousta věcí, kterých jsem si až dosud nevšiml. Prostě jsem je přehlížel, nebo mi nepřišly zajímavé. Třeba cesta, která byla dřív mlýnským náhonem. Nebo divoká orchidej v lese za mým domem. Zkameněliny v suti pod skálou.

Rozšířím své obzory: Možná mě zajímá sport, vlaky a motýli. Přesto mně mohlo uniknout, že tenhle kopeček byl náspem důlní železnice, tenhle jalovec je pozůstatkem někdejší pastvy a tenhle opuštěný lom udržují horolezci. Proč jsou v tomhle lůmku zkamenělí trilobiti, když hned v tom vedlejším jsou jen lilijice?

Poznám nové lidi: Nejenom sám průvodce, ale možná i někdo z dalších účastníků vycházky pro mě může být zajímavý. Můžu od nich získat inspiraci k novým činnostem, neotřelý názor na společenskou situaci, tip na zajímavou knížku nebo nápad na zvýšení svých příjmů. A třeba také skvělého parťáka na další výlet.

Užiju si čas: Průvodce má pro mě připravený program tak, že se nebudu nudit. Dobrý průvodce mě zaujme překvapivými odhaleními a vtáhne mě do děje.

Získám k místu hlubší vztah: Průvodce mi představí navštívené místo tak, že budu znát jeho hodnotu a budu mít chuť ji ochránit. A jestli jsem s sebou tentokrát neměl své blízké, příště je sem budu chtít vzít, protože to stojí za to.

Ne vždy se to podaří takhle dokonale. Měl bych si proto všímat, jestli má mnou vyhlédnutý průvodce nějakou certifikaci a dobré hodnocení od uživatelů. Takové údaje k jednotlivým průvodcům tu pro vás chystáme.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *